O myšiach a ľuďoch.

Autor: Martin Sekerka | 21.1.2016 o 8:43 | Karma článku: 5,01 | Prečítané:  416x

Ľudstvo, ako jeden z mnohých živočíšnych druhov tejto planéty, sa pomaly ale isto blíži k vrcholu. A každý, kto sa raz dostal na vrchol vie, že ďalšia cesta vedie už len dolu. 

Mnohí z nás poznajú príbeh istého vedátora, ktorý sa jedného dňa rozhodol, že vytvorí pre pár malých myší ideálne prostredie a bude pozorovať, ako sa myšky v tomto prostredí budú vyvíjať. Spočiatku bolo všetko priam ideálne. Chlpatí obyvatelia Utópie využívali neobmedzené zdroje, poskytované ich pozorovateľom, na úspešný rozvoj populácie. Po pár týždňoch ich boli stovky, avšak nie každá myš bola len obyčajná, radová myš. Niektoré sa dostali na vrchol spoločenského rebríčka. 

Po istej dobe sa spoločenstvo myší dostalo do fázy, keď populácia dosiahla svoj vrchol. Myšia elita obsadila najvyššie posty v hierarchii myšieho spoločenstva a tí ostatní pochopili v malých myších hlavičkách, že ich rola je rolou plebejca. Snáď pochopením úlohy otroka, prestali sa množiť, aj keď ich zdroje pre život boli neobmedzené. A celá populácia, po ďalších pár týždňoch zanikla. 

Ľudstvo, s istou dávkou nesebakritickosti, označujúce sa za vrchol tvorstva, dostalo pri svojom zrode k dispozícii celú planétu. Zdá sa to veľa, veď nepoznáme vo vesmíre iný podobný prípad. A tak sa množilo, využívalo zdroje a napredovalo. Pár jednotlivcov však napredovalo rýchlejšie ako ostatní a v priebehu času, bez povšimnutia väčšiny získali taký spoločenský status, ktorý im podľa ich názoru umožňuje rozhodovať o bytí, či nebytí miliónov.

Myši, aj keď sa zdajú byť oproti ľuďom, tvormi primitívnymi, veď nevymysleli raketoplán či telku, ukázali nám viac, ako všetci, ktorí sa dnes bijú do pŕs, že oni sú tí, ktorých sa oplatí nasledovať. Ukázali nám, že naše bytie je dočasné a nakoniec zničíme sami seba. Elita bez plebejcov chvíľku prežije, ale nakoniec sa aj ona stane prachom. 

Ešte stále máme šancu dokázať, že sme evolučne  prekonali myši. Ja osobne však o tom dosť pochybujem. 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Buďme všetci elitami, najlepšími v tom, čo robíme

A toto máme odkiaľ, nadávať ľuďom, čo sa o niečo snažili, čo si hodiny odsedeli na prednáškach a odučili a robia šestnásť hodín denne?

SVET

Slovák pomáha pri Mosule: Tu sa bojuje proti najväčšiemu zlu

Po fronte chce Oliver Valentovič len sprchu, pivo a pizzu.

EKONOMIKA

Najväčší mäsokombinát nepatrí do bankrotu, uznal súd

Bankrot navrhovala ukrajinská firma, nakoniec si to rozmyslela.


Už ste čítali?